Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Literele J, H, Ș - ghicitori - Joc parcarea

Ghicitori- cuvinte cu J, H, Ș -

Parchează pe răspunsul corect - cuvinte ce conțin literele j,h,ș.

 Un joc pe care l-am văzut la dna învățătoare Mirela Barcan, îl jucau cu ortograme. Mulțumesc pentru inspirație!
Copiii ascultă ghicitorile, găsesc răspunsul și îl caută prin parcare. Când îl găsesc parchează pe locul acestuia. Un exercițiu amuzant de citire. În locul mașinuțelor, se pot folosi gumele de șters, ascuțitorile sau alte obiecte mici din penar.
Poți descărca materialele necesare de aici:

Alte activități cu aceste litere găsiți aici:
Litera J -

litera H-

litera Ș -


Mult succes!


 

Comentarii