Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Balanta - Aflarea numarului necunoscut - clasa I


Balanță pentru predarea lecției despre ”Aflarea numărului necunoscut” la clasa I


Materiale necesare
-un umeraș, 2 pahare, 4 sârme plușate. Paharele pot fi înlocuite cu niște cutii mai mititele și sârmele plușate cu sfoară sau sârmă normală. 

Mod de realizare: 
-am găurit paharele stânga-dreapta, în partea superioară;
 -am introdus sârmele plușate prin găuri, câte două pentru fiecare pahar;
- am răsucit sârmele în jurul părții de jos a umerașului, un pahar în stânga și celălalt în dreapta. 
-Tot in partea de jos a umerașului, am prins 2 clești de rufe, ei vor fi suportul pentru cartonașe.
-Am tăiat fâșii din carton colorat, am scris pe ele ce exerciții cu termen necunoscut vreau să lucrăm.


  Vom pune în pahare cuburi de la Jenga, creioane colorate de același fel sau piese mici lego.
Vom completa numărul necunoscut în căsuțele de pe cartonașe.
Sper că această balanță ne va ajuta să înțelegem cum aflăm termenul necunoscut în adunare și scădere. Spor și succes!

Ilona
 

Comentarii