SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Litera Ș - Șarpele cuvintelor - joc didactic

 

 
Jocul ”Șarpele cuvintelor” :
😊Exersăm citirea cuvintelor care conțin litera Ș
😊Exersăm despărțirea în silabe

Pentru joc se vor realiza 3 șerpi de culori diferite, dar petele trebuie să fie de aceeași culoare. 
Copiii vor alege o pată, vor citi cuvântul scris, îl vor despărți în silabe și îl vor lipi pe șarpele corespunzător.
Se pot desena  și pe tablă cei trei șerpișori, iar petele se pot pune cu magneți.


Poți descărca materialul de aici.

Mult succes!

      Ilona
Comentarii