Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

Litera Ș - Șarpele cuvintelor - joc didactic

 

 
Jocul ”Șarpele cuvintelor” :
😊Exersăm citirea cuvintelor care conțin litera Ș
😊Exersăm despărțirea în silabe

Pentru joc se vor realiza 3 șerpi de culori diferite, dar petele trebuie să fie de aceeași culoare. 
Copiii vor alege o pată, vor citi cuvântul scris, îl vor despărți în silabe și îl vor lipi pe șarpele corespunzător.
Se pot desena  și pe tablă cei trei șerpișori, iar petele se pot pune cu magneți.


Poți descărca materialul de aici.

Mult succes!

      Ilona
Comentarii