Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Litera Ș - Șarpele cuvintelor - joc didactic

 

 
Jocul ”Șarpele cuvintelor” :
😊Exersăm citirea cuvintelor care conțin litera Ș
😊Exersăm despărțirea în silabe

Pentru joc se vor realiza 3 șerpi de culori diferite, dar petele trebuie să fie de aceeași culoare. 
Copiii vor alege o pată, vor citi cuvântul scris, îl vor despărți în silabe și îl vor lipi pe șarpele corespunzător.
Se pot desena  și pe tablă cei trei șerpișori, iar petele se pot pune cu magneți.


Poți descărca materialul de aici.

Mult succes!

      Ilona
Comentarii