Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Litera Ș - Șarpele cuvintelor - joc didactic

 

 
Jocul ”Șarpele cuvintelor” :
😊Exersăm citirea cuvintelor care conțin litera Ș
😊Exersăm despărțirea în silabe

Pentru joc se vor realiza 3 șerpi de culori diferite, dar petele trebuie să fie de aceeași culoare. 
Copiii vor alege o pată, vor citi cuvântul scris, îl vor despărți în silabe și îl vor lipi pe șarpele corespunzător.
Se pot desena  și pe tablă cei trei șerpișori, iar petele se pot pune cu magneți.


Poți descărca materialul de aici.

Mult succes!

      Ilona
Comentarii