Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Evaluare CRL clasa I - Unitatea 2 - Universul

 


Am terminat a doua unitate de învățare, ”Universul”. Am învățat 5 litere mici de mână și 5 litere mari:

 a, m, u ,n ,i și A, M ,U ,N, I.  Mâine avem evaluare. Testul conține 5 itemi cu cerințe diferite, care vizează însușirea celor 10 litere.

La exercițiul 4 voi scrie de mână propoziția ”Uma ia un nai.”, apoi voi multiplica fișele. Nu am descoperit o aplicație care să scrie cu litere de mână. Dacă știți o astfel de aplicație, v-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați spune despre ea într-un mesaj. Mulțumesc anticipat!

Descarcă testul de aici.

Succes și inspirație!

Ilona

Comentarii

Trimiteți un comentariu