Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Litera J - idei, activități, jocuri - clasa pregatitoare

 


Ce poți face la litera J? Ce activități în completare poți integra? Iată câteva exemple:

💚JOCURI-JOACĂ - Se potrivește foarte bine jocul/joaca. Venim din vacanță și jocurile ne vor ajuta să ne reconectăm. Vremea e frumoasă, încercăm să profităm și ne jucăm afară- Buchețelele, Ștafete, Șotron, Statuile, Păsărică mută-ți cuibul, Dirijorul și tot ce ne-o mai veni în minte.

💛JOBENUL MAGIC - Am confecționat un joben din carton negru. Fiecare copil a probat jobenul și ne-a adus magia vacanței, spunându-ne 3 lucruri minunate din vacanță. La sfârșit am sintetizat totul - Ce a însemnat vacanța? 

  

💗JUCĂRIA preferată - Din JOBEN au ieșit tot felul de jucării. Copiii au prezentat jucăria preferată.

  
 
💚JONGLERII - Vom încerca să jonglăm cu mingiuțe. Vom urmări de pe youtube câteva clipuri cu jongleri.

💙 Litera J formată din tanurile jocului Tamgram - Pe supercoloring.ro, aici, am găsit forma literei fără și cu rezolvare. Îi voi provoca pe copii să găsească soluția, apoi le voi arăta. 

💛 JOCURI CU JETOANE - despre silabe încurcate, propoziții încurcate, despărțire în silabe, animale din JUNGLĂ, figuri și corpuri geometrice.
Găsești aici ce am făcut pentru comunicare, aici jetoane pentru un DOMINO despre geometrie.

💜 JUNGLA - proiect tematic - postere, desene, colaje, curiozități, ghicitori, filmulețe.

💛 JAPONIA - proiect tematic

💗 JOACĂ-TE cu harta - căutăm denumiri ce conțin J - pe harta României, a lumii.

💙 Joacă -cu plastilina - modelăm literele  J și j
                 - conturăm literele din JUCĂRII, JELEURI

💚 JERUSALEMA - învățăm câțiva pași- aici un tutorial, iar aici o muzicogramă- percuție corporală

💙💛💓
JOC popular- Am descoperit Ansamblul  Național Academic de Dansuri Populare JOC - o încântare să-i urmărești: costumele populare, coregrafia, dansul. MINUNAȚI! Pe youtube aici.

💛 Joc- ritm cu creioane - mi-a plăcut acesta joc

😊 Poezii ”JOCURI”, Ana Blandiana; ”JUCĂRIILE”, Ana Tudoraș
😊Cântecul ”FUGA JUCĂRIILOR” aici

💜 La JUDECATĂ - Puteți aduce la judecată personajele din orice poveste. Jack și vrejul de fasole, Cartea Junglei, Jaguarul fără pete.  Grupați copiii pro și contra. Costumați un copil în judecător. Este foarte interesant să urmăriți argumentele pe care le vor aduce copiii. 

💗 JOC de rol cu marionete.

😊 JAZZ - De obicei când scriem sau colorăm ascultăm muzică. Săptămâna aceasta e rândul jazz-ului.

😃 JELEURI din suc de fructe - experiment/bucătăreală - gelatină+suc din fructe - fierte 5 minute

Tu ce activități ți-ai propus pentru litera J? Dacă vrei să ni le împărtășești, lasă un mesaj.

Spor și inspirație!
          IlonaComentarii