Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Litera J - Jobenul magic - jocuri clasa pregătitoare

 
Pentru litera J am confecționat un JOBEN din carton negru. Din acesta vor ieși jetoanele cu care ne vom juca. Va fi surpriza literei J. Copiii adoră surprizele. 
Exersăm citirea/ scrierea cuvintelor și propozițiilor prin exerciții-joc. Copiilor le este mai ușor să descopere cuvintele sau propozițiile prin manipularea jetoanelor.
😊 Formare de propoziții - Copiii vor descoperi propozițiile, le vom analiza, apoi le vom scrie în caiete.

😊 Formare  de cuvinte - Se amestecă toate jetoanele, copiii sortează corpurile, apoi formează cuvinte. Acestea se scriu și se analizează.
 


😊 Despărțire în silabe - Jonglăm cu mingiuțe- Se citesc cuvintele de pe mingi, se despart în silabe și se pun la jobenul corespunzător.
  

Puteți descărca jocurile de aici.

Sper să vă fie de folos.
Succes și inspirație!
            Ilona.

 

Comentarii

Trimiteți un comentariu