Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Litera Ș - fișe de lucru

 

Copiilor mei le plac aceste fișe. S-au obișnuit cu ele și acum le rezolvă rapid. Săptămâna aceasta ne împrietenim cu litera Ș. Am pregătit câteva resurse:
😎 REBUS 

👀CAREU pentru căutarea unor cuvinte 

👄FIȘĂ DE CITIRE 

👍FIȘĂ DE LUCRU 1  

😊FIȘĂ DE LUCRU 2 

Descarcă materialele de aici.

Sper că îți sunt de folos. Dacă îți plac, un share e binevenit. Urmărește-mă, astfel poți vedea noile postări. Lucrez la planul pentru această săptămână. Mă gândesc la multe activități interesante.😊

Găsești AICI o altfel de fișă de citire - wordart.

Mult succes!
              Ilona
Comentarii

  1. Vă mulțumesc pentru generozitatea cu care oferiți spre folosință aceste minunate materiale! Copiii le utilizează cu mare plăcere.

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu