Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Substantivul-fişe de lipitFişele pot fi lipite în caiet sau în lapbook. 

Exerciţiile urmăresc consolidarea noţiunilor despre felul. numărul, genul şi scrierea corectă a substantivelor.

AICI.Poţi face şi o inimioară cu substantive iubite. Se îndoaie o coală roşie în 3, se conturează o jumătate de inimă , cam aşa
se decupează
se lipesc inimile îndoite una peste altase scriu substantive care reprezintă fiinţe, lucruri îndrăgite.se lipeşte în caiet sau în lapbook.Spor!

Comentarii