SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Mihai Eminescu - idei, resurse - Ziua Culturii Nationale

 

15 ianuarie - Mihai Eminescu - Ziua Culturii Nationale


Pentru a marca această zi importantă, am realizat mai multe materiale care pot fi folosite la ciclul primar.

💖LAPBOOK DESPRE MIHAI EMINESCU - mi se pare potrivit pentru copiii mai măricei, a III-a sau a IV-a. Pentru realizarea lui, copiii trebuie să decupeze elementele, să completeze cu informațiile cerute despre viața și opera lui Mihai Eminescu și să asambleze toate părțile.

Iată o idee de realizare:


Materiale necesare: 

3 cartoane color A4 - din ele se realizează suportul- Dacă nu înțelegeți din imagini cum se realizează, am povestit pe larg aici.
coli colorate pentru printarea elementelor din interior.
foarfecă, lipici

Puteți printa elementele interioare de AICI.


💙CARTE LEBĂDĂ  - pentru clasele a III-a sau a IV-a.

Un model de carte sub formă de lebădă. Conține câteva pagini despre viața și opera marelui poet. Copiii trebuie să completeze, să decupeze și apoi să asambleze cărticica. 
Iată câteva pagini completate ca idee:Puteți descărca cărticica de AICI.

💚TEIUL LUI MIHAI EMINESCU - Pentru clasa I, m-am gândit la o lucrare colectivă. 
      Pe o coală de flipchart, voi desena un copac mare-trunchi si câteva crengi. 
      Copiii vor primi o fișă cu o frunză de tei conturată și liniată. În frunză, fiecare copil va scrie o strofă din poezia ”Somnoroase păsărele”. Am învățat aproape toate literele necesare pentru strofele 1, 3 și 4. Frunzele se vor colora, se vor decupa și se vor lipi în coroana copacului desenat.
  La clasa pregătitoare se poate desena în interiorul frunzei.
Va ieși o lucrare asemănătoarea acesteia, copacul elementelor grafice:

  
Contur frunză luat de aici. damy.ro, mulțumesc!

Descarcă frunzele necesare de AICI.

Găsiți aici un trunchi de copac, pe 4 pagini, dacă nu doriți să îl desenați. descarcă.


💜VERSURILE ÎNCURCATE
     O activitate simplă, clasele 2-4. Versurile din două poezii scrise de Mihai Eminescu sunt încurcate. Se poate lucra în echipă. Copiii trebuie să decupeze chenarele cu versurile și să le lipească corect pentru a reconstitui poezia. 

Descarcă materialul de AICI.

Mult succes și inspirație! 
             Ilona 

Comentarii