Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

MIHAI EMINESCU - PROIECT TEMATIC

 15 IANUARIE - ZIUA CULTURII NAȚIONALE


SĂPTĂMÂNA POEZIEI - MIHAI EMINESCU- PROIECT TEMATIC- CLASA PREGĂTITOARE

         Mi-am propus un proiect tematic despre poezie, despre Mihai Eminescu, în săptămâna 10-15 ianuarie.

       Obiectivele acestui proiect sunt:

       marcarea zilei de naştere a marelui poet Mihai Eminescu și a Zilei Culturii Naționale;

       sensibilizarea elevilor față de poezie prin abordarea unor fragmente din opera poetului;

       educarea gustului pentru lectură;

       Pentru activități am selectat materiale din diverse surse, voi implica și părinții dispuși să ne citească poezii (vor intra on-line sau ne vor trimite înregistrări).

  În fiecare zi vom face câteva activități:
              ZIUA 1

       Audiții poezii de M. Eminescu-youtube, părinți - DISCUȚII: Ce este o poezie? Cine scrie poezii? Ce poezii știu? Ce poeți? Le voi spune că, prin rezolvarea rebusului și a puzzle-ului, vor descoperi numele și portretul celui mai mare poet român.

       Rebus –depistarea numelui poetului- AventurilaȘcoală - 

       Puzzle-portret M. Eminescu 


       ZIUA 2

       Acasă la Eminescu-Fișă Twinkl, hartă, imagini https://www.twinkl.ro/resource/mihai-eminescu-maestrul-poeziei-romneti-brour-cu-activiti-integrate-ro-dlc-74 Nu vom face toată  broșura, voi selecta câteva pagini pe care le vom lucra în mai multe zile.

       Prietenul lui-Ion Creangă-planșă colorat- broșura Twinkl - Discuții despre Ion Creangă și poveștile lui.

       ”Somnoroase păsărele”-memorizare, studierea primei strofe, sublinierea cuvintelor care rimează, colaj lebădă-model de la Didacticus 


       https://www.didacticus.com/2016/01/15-ianuarie-dor-de-eminescu.html?m=1

       ZIUA 3

       Recitări

       Fișă-”Cu penetul ca sideful”-Clasamea.ro https://clasamea.eu/cu-penetul-ca-sideful/

       ZIUA 4

       Cuvinte care rimează-fișă Aventurila Școală și o pagină din broșura Twinkl

       Completarea  versurilor cu imagini- fișă broșuraTwinkl

       ZIUA 5

      Coperta broșurii – didacticus.com - Vom lega cartea  despre Eminescu-toate fișele lucrate.        Informații despre poet

       Insigne-Twinkl https://www.twinkl.ro/resource/ro-se-10-mihai-eminescu-insigne 

       Expoziție ”Ziua culturii naționale” -  cărțile lucrate, volume de poezii, desene, colaje

       Diplome pentru participarea la proiectul tematic


PROIECT EMINESCU  

Suntem în grafic cu activitățile.

 
 Mămici în acțiune!

 Trece lebăda pe ape...

 Fie-ți îngerii aproape...

 Cartea mea despre poezie și M. Eminescu!

 

Expozitie
Comentarii