Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera R - RACHETE - Formare de cuvinte

 


Joc pentru formare de cuvinte - R de la RACHETĂ

Copiii vor lucra în echipă, vor primi elementele rachetelor. Trebuie să decupeze, să potrivească formele pentru a forma cuvinte, să asambeleze, să lipească. Pe vârf pot scrie în cerculeț numărul de silabe al cuvântului sau numărul de litere.

Descarcă jocul de aici.

Alte materiale potrivite pentru litera R:

Fisă de colorat și lipit în caiete - litera R aici.

Puzzle R aici

Brățară R aici

Fișă de lucru R aici

Carticica pliant - a,m,r,e - aici.

Pentru încălzire, destindere, muzică și mișcare câteva link-uri:

we will rock you - ritmogramă 

we will rock you -varianta 2

we will rock you - dans

A ram, sam, sam - dans Gașca Zurli

Pantera roz muzicogramă 

Spor și inspirație!

Ilona

Comentarii