Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera R - RACHETE - Formare de cuvinte

 


Joc pentru formare de cuvinte - R de la RACHETĂ

Copiii vor lucra în echipă, vor primi elementele rachetelor. Trebuie să decupeze, să potrivească formele pentru a forma cuvinte, să asambeleze, să lipească. Pe vârf pot scrie în cerculeț numărul de silabe al cuvântului sau numărul de litere.

Descarcă jocul de aici.

Alte materiale potrivite pentru litera R:

Fisă de colorat și lipit în caiete - litera R aici.

Puzzle R aici

Brățară R aici

Fișă de lucru R aici

Carticica pliant - a,m,r,e - aici.

Pentru încălzire, destindere, muzică și mișcare câteva link-uri:

we will rock you - ritmogramă 

we will rock you -varianta 2

we will rock you - dans

A ram, sam, sam - dans Gașca Zurli

Pantera roz muzicogramă 

Spor și inspirație!

Ilona

Comentarii