Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Litera R - RACHETE - Formare de cuvinte

 


Joc pentru formare de cuvinte - R de la RACHETĂ

Copiii vor lucra în echipă, vor primi elementele rachetelor. Trebuie să decupeze, să potrivească formele pentru a forma cuvinte, să asambeleze, să lipească. Pe vârf pot scrie în cerculeț numărul de silabe al cuvântului sau numărul de litere.

Descarcă jocul de aici.

Alte materiale potrivite pentru litera R:

Fisă de colorat și lipit în caiete - litera R aici.

Puzzle R aici

Brățară R aici

Fișă de lucru R aici

Carticica pliant - a,m,r,e - aici.

Pentru încălzire, destindere, muzică și mișcare câteva link-uri:

we will rock you - ritmogramă 

we will rock you -varianta 2

we will rock you - dans

A ram, sam, sam - dans Gașca Zurli

Pantera roz muzicogramă 

Spor și inspirație!

Ilona

Comentarii