Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

CĂRTICICA TOAMNEI


   "Cărticica toamnei" este un proiect pe care copiii mei l-au lucrat cu mare plăcere.


Fiecare copil şi-a făcut cărticica pe parcursul mai multor zile, dar poate fi şi un proiect de grup. 
Filele cărţii sunt sub forma unui măr. Lipind frunzele se obţine cotorul. Se poate lega şi cu un şiret, dacă se perforează frunzele.

Puteţi descărca de aici filele -WORD.

sau

Puteţi salva imaginile şi printa multiplu.Să aveţi spor şi o toamnă MINUNATĂ!

Dacă realizaţi cărticica, mi-ar face plăcere să lăsaţi impresia voastră în comentarii sau poze cu ea.

Comentarii

 1. Este o idee deosebit de buna si vreau sa o folosesc si eu.


  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Mă bucur foarte mult ca îţi place. Spor la lucru!
   Ps Pe blog este şi sora ei , Vara. Poti cauta Vara într-o îngheţată.

   Ștergere
 2. Foarte interesantă idee. O voi folosi și eu, cu permisiunea dumneavoastră!
  Mulțumesc!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Cu mare drag! Mă bucur foarte mult că vă place! Spor!

   Ștergere

Trimiteți un comentariu