Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

ROMÂNIA MEA - Proiect educațional

             România mea

                                                   Proiect educațional 

Scop: Dezvoltarea sentimentului patriotic și crearea unei atitudini pozitive față de valorile românești.

Discipline vizate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare, Arte vizuale

Obiective:

Să cunoască simbolurile naționale;

Să afle date geografice despre România;

Să descopere tradiții, obiceiuri și meșteșuguri românești;

Să descopere valori tradiționale românești;

Să-și exprime sentimentele și stările emoționale trăite pe parcursul proiectului.

Perioada: 14.11.2022-29.11.2022

Evaluare: Concurs pe echipe/ Expoziție- Cărțile realizate în cadrul proiectului.

Descrierea proiectului:

      Pe parcursul proiectului vom avea în fiecare zi un ”Moment de România”. Vom purta discuții pe marginea subiectelor, vom urmări prezentări, vom asculta legende, poezii, cântece și vom completa paginile din cartea ”România mea”. În ultima zi a proiectului, vom organiza un mic concurs ”Ce știi despre România?”

Momentul de România:

 • Simboluri naționale
 • Hora Unirii
 • Date geografice
 • Portul popular
 • Tradiții românești
 • Dansuri populare
 •  Meșteșuguri românești
 •  De ce iubesc România? 
 •  Memorizare ”Românașii”
 •  Personalități românești
 •  Legenda tricolorului
 •  Concurs/ Expoziție
Carte despre România: 
O carte pentru școlarii mici cu imagini de colorat și câteva informații despre simbolurile naționale, date geografice, tradiții și meșteșuguri.
Iată câteva pagini:
DESCARCĂ  cartea despre România. 

 Pentru a completa pagina despre tors accesați link-ul următor: 
Tot aici veți găsi alte 2 pagini foarte frumoase ce merg adăugate în carte.

   Imaginile din carte le am salvate de mult timp, nu îmi aparțin. Am încercat să găsesc date pentru a da credit autorilor, dar apar pe foarte multe site-uri și nu am reușit. Le mulțumesc celor care le-au realizat!💙💛💗

Link-uri utile proiectului:Altă activitate despre România găsiți aici.

Spor și succes!
     Ilona


Comentarii