Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

ROMÂNIA MEA - Proiect educațional

             România mea

                                                   Proiect educațional 

Scop: Dezvoltarea sentimentului patriotic și crearea unei atitudini pozitive față de valorile românești.

Discipline vizate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare, Arte vizuale

Obiective:

Să cunoască simbolurile naționale;

Să afle date geografice despre România;

Să descopere tradiții, obiceiuri și meșteșuguri românești;

Să descopere valori tradiționale românești;

Să-și exprime sentimentele și stările emoționale trăite pe parcursul proiectului.

Perioada: 14.11.2022-29.11.2022

Evaluare: Concurs pe echipe/ Expoziție- Cărțile realizate în cadrul proiectului.

Descrierea proiectului:

      Pe parcursul proiectului vom avea în fiecare zi un ”Moment de România”. Vom purta discuții pe marginea subiectelor, vom urmări prezentări, vom asculta legende, poezii, cântece și vom completa paginile din cartea ”România mea”. În ultima zi a proiectului, vom organiza un mic concurs ”Ce știi despre România?”

Momentul de România:

 • Simboluri naționale
 • Hora Unirii
 • Date geografice
 • Portul popular
 • Tradiții românești
 • Dansuri populare
 •  Meșteșuguri românești
 •  De ce iubesc România? 
 •  Memorizare ”Românașii”
 •  Personalități românești
 •  Legenda tricolorului
 •  Concurs/ Expoziție
Carte despre România: 
O carte pentru școlarii mici cu imagini de colorat și câteva informații despre simbolurile naționale, date geografice, tradiții și meșteșuguri.
Iată câteva pagini:
DESCARCĂ  cartea despre România. 

 Pentru a completa pagina despre tors accesați link-ul următor: 
Tot aici veți găsi alte 2 pagini foarte frumoase ce merg adăugate în carte.

   Imaginile din carte le am salvate de mult timp, nu îmi aparțin. Am încercat să găsesc date pentru a da credit autorilor, dar apar pe foarte multe site-uri și nu am reușit. Le mulțumesc celor care le-au realizat!💙💛💗

Link-uri utile proiectului:Altă activitate despre România găsiți aici.

Spor și succes!
     Ilona


Comentarii