Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

ROMÂNIA MEA - Proiect educațional

             România mea

                                                   Proiect educațional 

Scop: Dezvoltarea sentimentului patriotic și crearea unei atitudini pozitive față de valorile românești.

Discipline vizate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare, Arte vizuale

Obiective:

Să cunoască simbolurile naționale;

Să afle date geografice despre România;

Să descopere tradiții, obiceiuri și meșteșuguri românești;

Să descopere valori tradiționale românești;

Să-și exprime sentimentele și stările emoționale trăite pe parcursul proiectului.

Perioada: 14.11.2022-29.11.2022

Evaluare: Concurs pe echipe/ Expoziție- Cărțile realizate în cadrul proiectului.

Descrierea proiectului:

      Pe parcursul proiectului vom avea în fiecare zi un ”Moment de România”. Vom purta discuții pe marginea subiectelor, vom urmări prezentări, vom asculta legende, poezii, cântece și vom completa paginile din cartea ”România mea”. În ultima zi a proiectului, vom organiza un mic concurs ”Ce știi despre România?”

Momentul de România:

 • Simboluri naționale
 • Hora Unirii
 • Date geografice
 • Portul popular
 • Tradiții românești
 • Dansuri populare
 •  Meșteșuguri românești
 •  De ce iubesc România? 
 •  Memorizare ”Românașii”
 •  Personalități românești
 •  Legenda tricolorului
 •  Concurs/ Expoziție
Carte despre România: 
O carte pentru școlarii mici cu imagini de colorat și câteva informații despre simbolurile naționale, date geografice, tradiții și meșteșuguri.
Iată câteva pagini:
DESCARCĂ  cartea despre România. 

 Pentru a completa pagina despre tors accesați link-ul următor: 
Tot aici veți găsi alte 2 pagini foarte frumoase ce merg adăugate în carte.

   Imaginile din carte le am salvate de mult timp, nu îmi aparțin. Am încercat să găsesc date pentru a da credit autorilor, dar apar pe foarte multe site-uri și nu am reușit. Le mulțumesc celor care le-au realizat!💙💛💗

Link-uri utile proiectului:Altă activitate despre România găsiți aici.

Spor și succes!
     Ilona


Comentarii