Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera I - idei, activități

 

 Ieduț din Pictorici, Ed. Sinapsis.


Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera I.

Coroniță cu litera I - o coroniță pe care o pot realiza copiii prin colorare, decupare și lipire. aici

Brățară cu litera I - aici

Fișă cu litera I și imagini - se poate lipi în caiet - aici

Fișă de lucruaici - clasa pregătitoare

Cărticică pliant - aici

Joc despre sunete, silabe - aici

Puzzle litera I - aici

Ghicitori:

E fricosul cel mai mare.
Iute-aleargă-n depărtare,
Dar la morcovi de îl chem
Vine, doar să-i fac un semn. (iepurele)

Bate un ciocan mereu
Nevăzut în pieptul meu.
Zi și noapte bocănește,
Nici când dorm nu se oprește. (inima)

Totu-i îngheţat în drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
Spune, ce anotimp este? (iarna)

Poezii:

Alb-iepuraș, de Otilia Cazimir

Iscoada, de Tudor Arghezi

Inimă de câine, de Tudor Arghezi

Povești:

Iedul cu trei capre, de Octav Pancu-Iași 

Povestea iei, de Simona Le Roy

Cântecul inimii, Editura Signatura ”O poveste gingașă, scrisă pe portativul inimii: muzica ne unește și dă glas simțămintelor noastre celor mai nobile: dragostea, acceptarea, prietenia.”

Florile micuței Ida, Editura Signatura ”Spune-mi ce îți imaginezi, ca să îți spun cine ești! Aceasta ar fi morala basmului, recognoscibilă în subsidiarul mesajului scris, în dansul florilor și în armonia ilustrațiilor.

Ce poți face cu o idee, Iepurele de catifea, Ed. Artur

Cântece:

Iepuraș coconaș

Iepurașul Țup

Iepurașul Hop-hop-hop

Iepurele și ariciul

Joc despre instrumente muzicale- Recunoaște instrumentul muzical - Copiii sunt provocați să asculte instrumentului și să îl recunoască, apoi li se arată imaginea-aici găsiți materialul necesar jocului.

Sau un joc foarte fain cu sunete și indicii despre instrumentul căutat.   joc cu indicii

Experimentați Iluziile optice -idei aici: inimă  iepure

Alte idei despre litera I, ceea ce am făcut anul trecut, găsiți aici   și  aici.

Dacă aveți alte idei și vreți să le împărtășiți, m-aș bucura să-mi lăsați un mesaj. 

Succes și inspirație!

Ilona
Comentarii