Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Litera I - idei, activități

 

 Ieduț din Pictorici, Ed. Sinapsis.


Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera I.

Coroniță cu litera I - o coroniță pe care o pot realiza copiii prin colorare, decupare și lipire. aici

Brățară cu litera I - aici

Fișă cu litera I și imagini - se poate lipi în caiet - aici

Fișă de lucruaici - clasa pregătitoare

Cărticică pliant - aici

Joc despre sunete, silabe - aici

Puzzle litera I - aici

Ghicitori:

E fricosul cel mai mare.
Iute-aleargă-n depărtare,
Dar la morcovi de îl chem
Vine, doar să-i fac un semn. (iepurele)

Bate un ciocan mereu
Nevăzut în pieptul meu.
Zi și noapte bocănește,
Nici când dorm nu se oprește. (inima)

Totu-i îngheţat în drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
Spune, ce anotimp este? (iarna)

Poezii:

Alb-iepuraș, de Otilia Cazimir

Iscoada, de Tudor Arghezi

Inimă de câine, de Tudor Arghezi

Povești:

Iedul cu trei capre, de Octav Pancu-Iași 

Povestea iei, de Simona Le Roy

Cântecul inimii, Editura Signatura ”O poveste gingașă, scrisă pe portativul inimii: muzica ne unește și dă glas simțămintelor noastre celor mai nobile: dragostea, acceptarea, prietenia.”

Florile micuței Ida, Editura Signatura ”Spune-mi ce îți imaginezi, ca să îți spun cine ești! Aceasta ar fi morala basmului, recognoscibilă în subsidiarul mesajului scris, în dansul florilor și în armonia ilustrațiilor.

Ce poți face cu o idee, Iepurele de catifea, Ed. Artur

Cântece:

Iepuraș coconaș

Iepurașul Țup

Iepurașul Hop-hop-hop

Iepurele și ariciul

Joc despre instrumente muzicale- Recunoaște instrumentul muzical - Copiii sunt provocați să asculte instrumentului și să îl recunoască, apoi li se arată imaginea-aici găsiți materialul necesar jocului.

Sau un joc foarte fain cu sunete și indicii despre instrumentul căutat.   joc cu indicii

Experimentați Iluziile optice -idei aici: inimă  iepure

Alte idei despre litera I, ceea ce am făcut anul trecut, găsiți aici   și  aici.

Dacă aveți alte idei și vreți să le împărtășiți, m-aș bucura să-mi lăsați un mesaj. 

Succes și inspirație!

Ilona
Comentarii