Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

FIȘĂ DE CITIRE A-T

 Să citim!

       Am învățat literele A, M, U, I, N, E, R, C, O. Vom învăța litera T mâine. Am pregătit câteva fișe pentru exersarea citirii. Avem și caiet de lectură de la Sinapsis, dar am simțit că este nevoie de mai mult.

    Fișele conțin cuvinte formate din 1,2,3 și 4 silabe, propoziții, imagini de pus în corespondență cu propoziția sau cuvântul corespunzător. 

    Copiii mei lucrează cu plăcere pe astfel de fișe. Citim împreună, citesc singuri, apoi îi provoc să citească unui coleg câte o coloană, colegul continuă altă coloană, citim selectiv-al 3-lea cuvânt din a 2-a coloană, de exemplu, facem citire amuzantă - citim ca piticii, șoriceii, uriașii sau ca orice ne vine în minte atunci. Stăm pe o fișă 2,3 ore. 

Sper să vă fie de folos materialul.

Descarcă fișa de citire

Joc pentru exersarea citirii-

WORDWALL


Mult succes și multă inspirație vă doresc!

Comentarii