Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Numere de la 0 la 31 - Constelația matematicienilor


CONSTELAȚIA MATEMATICIENILOR

     Pentru că în această unitate de învățare discutăm despre Univers, m-am gândit că ar fi frumos să avem propria Constelație. Va fi o Constelație a matematicienilor. Fiecare steluță ne provoacă să găsim un număr din șirul 0-31. Cu ajutorul sarcinilor vom recapitula formarea, compararea, ordonarea, numerele pare și impare din concentrul 0-31. 
     Vom desfășura activitatea sub forma unui concurs între echipe, vom împărți egal jetoanele, 4 echipe-8 jetoane. Fiecare echipă va rezolva sarcinile și va forma o constelație crescătoare sau descrescătoare, cu rezultatele obținute. 
     La sfârșitul jocului voi desena o axă pe tablă și vom așeza toate rezultatele pe ea.


 O activitate similară, dar despre fotbal, cu sarcini pe tricouri, găsești AICI.

Comentarii