Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Numere de la 0 la 31 - Constelația matematicienilor


CONSTELAȚIA MATEMATICIENILOR

     Pentru că în această unitate de învățare discutăm despre Univers, m-am gândit că ar fi frumos să avem propria Constelație. Va fi o Constelație a matematicienilor. Fiecare steluță ne provoacă să găsim un număr din șirul 0-31. Cu ajutorul sarcinilor vom recapitula formarea, compararea, ordonarea, numerele pare și impare din concentrul 0-31. 
     Vom desfășura activitatea sub forma unui concurs între echipe, vom împărți egal jetoanele, 4 echipe-8 jetoane. Fiecare echipă va rezolva sarcinile și va forma o constelație crescătoare sau descrescătoare, cu rezultatele obținute. 
     La sfârșitul jocului voi desena o axă pe tablă și vom așeza toate rezultatele pe ea.


 O activitate similară, dar despre fotbal, cu sarcini pe tricouri, găsești AICI.

Comentarii