Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Numere de la 0 la 31 - Constelația matematicienilor


CONSTELAȚIA MATEMATICIENILOR

     Pentru că în această unitate de învățare discutăm despre Univers, m-am gândit că ar fi frumos să avem propria Constelație. Va fi o Constelație a matematicienilor. Fiecare steluță ne provoacă să găsim un număr din șirul 0-31. Cu ajutorul sarcinilor vom recapitula formarea, compararea, ordonarea, numerele pare și impare din concentrul 0-31. 
     Vom desfășura activitatea sub forma unui concurs între echipe, vom împărți egal jetoanele, 4 echipe-8 jetoane. Fiecare echipă va rezolva sarcinile și va forma o constelație crescătoare sau descrescătoare, cu rezultatele obținute. 
     La sfârșitul jocului voi desena o axă pe tablă și vom așeza toate rezultatele pe ea.


 O activitate similară, dar despre fotbal, cu sarcini pe tricouri, găsești AICI.

Comentarii