Litera M - idei, activitati

Vă povesteam despre activități atractive pentru litera A,  iată o listă cu idei și resurse pentru litera M.

😊Coronițe cu literele m și M, cu imagini. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze. Descarcă coronița.

😊Brățări cu litera M și imagini. brățara

😊Surpriză de oferit - melcul jucărie - foarte simpatic este acest melc și foarte simplu de realizat.

Sau o morișcă pe creion.

😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu M. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor.

😊Spuneți-le ghicitori și provocați elevii să găsească răspunsurile. Iată câteva exemple:

Îi place mult banana,
Şi se plimbă cu liana,
În junglă ea trăieşte,
Spune, ce animal este?   ( Maimuţa )

Este un fruct acrişor,
Roşu, verde, gălbior,
În poveste-i otrăvit,
Ghiceşte fructul oprit!      ( Mărul )

Ne iubește, ne răsfață,
Zi de zi ne dă povață.
Desigur v-ați dat seama,
Nu e alta decât ...           (mama)

😊Recitați/ Memorați/Audiați poezii despre personaje cu M.
😊Povești : Discutați despre personaje, întâmplări, faceți predicții, desenați momente, schimbați firul poveștii, faceți jocuri de rol, scoateți un personaj sau băgați alt personaj, Întrebați copiii ce s-ar schimba, povestiți după imagini, modelați personajele, construiți macheta unui moment.
😊Cântece: Cântați la orele de muzică, dar și în momentele de relaxare sau când observați că elevilor le-a scăzut atenția, au obosit. Faceți mișcări pe muzică.
😊Muzicograma- Încălziți-vă pentru scris cu - Tartina cu unt-Mozart
                               Muzogram "Mozart - Marsz turecki"
😊Percuție corporală Dance Monkey - BODY PERCUSSION
                                   percuție Mozart
Sau cu mișcări la comandă: zboară ca musca, sari ca maimuța, înalță-te ca macaraua, fă ca morișca.
😊Admirați și lăsați-vă inspirați de  Famous Claude Monet Paintings
😊Colorați mandale - mandale de toamnă   mandale free
😊Modelați din plastilină litera M, animale sau lucruri ce încep cu M.
😊 Trasați litera M îm mălai.

😊Personalizați litera M, inspirați-vă de aici.
😊Gustați litera M - mâncați morcovi, mere, mandarine, merdenele, mango, miere, macarons.

😀Realizați lucrări din diferite materiale: melc   meduză  măr cu mânuțe

😀Joc cu mere - ”În livadă”  -despre poziția sunetului m sau numărul de silabe al cuvintelor ce
conțin m. Găsiți materialele și regulile aici:  joc

😀Experimente : Puteți folosi bombonele M&M pentru a face un curcubeu experiment m&m