- Solicitați un link
- Alte aplicații
Ideea celor 100 de zile de școală a prins foarte bine la copiii mei. Am văzut o mulțime de idei pe Facebook și pe Pinterest. Este o idee pe care am preluat-o parțial. Niciodată nu am realizat cu copiii mei acele proiecte din 100 de obiecte. E interesant, dar am vrut să facem la școală ceva. De aceea m-am gândit la un proiect pe care să-l facem în clasă și care să se plieze pe temele studiate. L-am făcut cu seria trecută, nu a fost ușor să ne ținem de el, 100 de zile sunt muuuuulte, dar până la urmă am reușit.
Anul acesta l-am început cu elevii mei de clasa I, deja avem 3 provocări rezolvate, deocamdată s-au prins în joc cu plăcere.
Le-am realizat un calendar (în canva). Pe calendar avem 100 de căsuțe, în ele le voi lipi câte un stiker pentru fiecare provocare realizată. Le vom expune și le vom completa în fiecare zi.
Vom face atunci o petrecere tematică, ne vom învârti în jurul numărului 100-vom citi 100 de ..., vom număra 100 de ..., vom face ceva în 100 de secunde, vom construi cu 100 de cuburi, vom construi cu 100 de capace, vom picta 100 de pietre, vom face multe despre 100, coronițe, ochelari și multe altele. Încă nu am pus la punct activitatea finală, de ea mă voi ocupa la timpul potrivit. Acum ne ocupăm de provocări.
Primele 5 provocări:
P1- Mesaj codificat;
P3 - ”Luna strugurilor copți”, de Vali Slavu- completarea rimelor, colorare, memorizare;
P4 - Desen după indicații - linii verticale, orizontale, oblice; modele de pe pinterest modele clasamea.ro
P5 - Găsește 10 frunze de mărimi diferite și așază-le în ordine crescătoare; - cu frunzele vom forma linii în poziții diferite, vom compune și descompune zecea. Vom face la pictură ampentare cu frunze și o mandală comună. Iată aici câteva activități interesante de la emalascoala.
P6 - Citește și desenează. căsuța
P7- Citește, desenează, calculează. acvariul
P8 - Trasează după model. pisica
P9 - Găsește diferențele -Donald
P11- Găsește formele în desen! aici
P12- Compune-l pe 10! aici
P13- Respectă modelul! aici
P14- Numără din 2 în 2! aici
P15- Găsește coordonatele! aici
P16- MARȚIAN
P17-LABIRINT
P18- SUDOKU-SPAȚIU
P19- ROBO-PLUS
P21-puzzle
P22-Noapte si zi
P25-ursul cu sageti se lipește în caietul de mate
Las aici panoul meu cu provocări salvate pe pinterest, poate găsiți alte idei care vă plac.
Găsiți aici calendarul nostru. Am notat datele în toate variantele de vacanță (cea din februarie).
Aici vedeți cum am sărbătorit anul trecut.
Voi completa în fiecare săptămână lista provocărilor, voi face trimiteri către materiale dacă este posibil.
Ilona
- Solicitați un link
- Alte aplicații
Comentarii
Trimiteți un comentariu