Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

HARTA VACANȚEI - prima zi de școală

 Pe cărările vacanței - colorează harta vacanței tale.


Am pregătit un material pentru primele zile de școală. Ne va ajuta să ne reconectăm. Vom discuta despre peripețiile din vacanță și vom nota pe hartă ce activități, dintre cele desenate, am desfășurat . Va fi distractiv și util. Materialul conține și o fișă cu întrebări despre vacanță și un bingo de vacanță. Copiii mai mari se vor bucura să le completeze.

Poți descărca materialul de aici.

Mult succes și inspirație!

IlonaComentarii

Trimiteți un comentariu