Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

BINGO despre vacanţă- prima zi de școală

               


     În primele zile de şcoală vorbim mult despre vacanţă. Am conceput o fişă prin care aflăm ce au făcut colegii. Ne place să jucăm BINGO! Trebuie să ne plimbăm prin clasă, să discutăm, să punem întrebări. Este antrenant şi aflăm multe lucruri despre ceilalţi.
Iată fişa. Dacă îţi place, o poţi descărca de AICI.

Comentarii

  1. Rodica Daniela Ilie10 septembrie 2019, 16:46

    Grozav joc! Mă simt ca-n copilărie. Voi, copii, cum vă simţiţi? Ca-n Rai, aşa-i?

    RăspundețiȘtergere
  2. Si *I-ul de la dezinvolti, plecat în vacanta!

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu