Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Mesaj codificat pentru prima zi de scoala

 

Pentru prima zi de școală, o surpriză de pus pe băncuțe

     Am pregătit un mesaj codificat pentru elevi.  Fiecare elev va descifra codul, va scrie fiecare literă și va afla ce mesaj i-a scris învățătoarea/ învățătorul. Codul respectă litera inițială a denumirilor imaginilor, mai puțin litera Ă. 
     Sunt mesaje pentru clasele I și a II-a. Copiii pot colora și imaginile. 
     Inspirația pentru acest material vine de la Twinkl. Mulțumesc!

UPDATE- Am adăugat și pentru clasele a III-a și a IV-a.

     Descarcă materialul. mesaj învățătoare alb-negru                   mesaj color

                                      mesaj învățător
     Mult succes!
 
              Ilona

Comentarii

 1. Super! Le punem mintea copiiilor in functiune inca din prima zi.

  RăspundețiȘtergere
 2. Buna ziua! Ar fi grozav si pentru clasa a III-a.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Se rezolva, o sa adaug și pe a 3 a și a 4 a. Mie mi se pare facil pentru ei. Vreau sa găsesc alt fel de cod pe ei.

   Ștergere
 3. Bună seara. As dori pentru clasa a-IV-a. Oare puteți sa faceți color? Îmi puteți trimite pe adresa mihaelacismas26@yahoo.com Nu pot descarca de aici,nu știu de ce. Multumesc frumos!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Am actualizat link-urile, sper să fie ok acum. Aș putea să fac color, dar aceeași culoare toate, doar contur sau pline.

   Ștergere
  2. Am actualizat materialul. Am făcut și color, de fapt monocolor.

   Ștergere
 4. Mulțumesc frumos!❤️❤️❤️

  RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu