SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Litera G -idei, activități-clasa pregatitoare

 La fiecare literă încerc să integrez activități din mai multe arii. 

Câteva idei pentru litera G:

GRĂDINĂRIT- Noi avem o grădină bogată deja. În fiecare dimineață, primul lucru pe care îl fac elevii mei este să meargă la ”grădină.”Verifică starea plantelor, le udă, măsoară planta, numără frunzulițele,   compară cu ale celorlalți colegi. E o încântare să-i privești. 


GHICITORI - Am declarat această săptămână- SĂPTĂMÂNA GHICITORILOR. De obicei rebusurile pe care le rezolvăm conțin ghicitori, dar în această săptămână vom dezlega în fiecare zi GHICITORI despre plante, animale și multe altele.

CE CITIM? 

POEZII: 

”POVESTEA GÂȘTELOR”, de George Coșbuc, găsești aici o interpretare faină pe youtube.

 ”GOSPODINA”, de Otilia Cazimir. aici o interpretare a poeziei pe youtube, iar aici cântecul.

POVEȘTI: 

”LEGENDA GHIOCELULUI”, de Eugen Jianu, aici clip video cu povestea. Vom analiza comportamentele personajelor, vom discuta despre ce ar fi putut face altfel fiecare, ce ar fi făcut ei dacă erau ghiocelul/ baba Iarna. La final vom desena momentul preferat din poveste.

DANS-  GEAMPARALE- Vizionăm o parte din spectacolul Ansamblului Junii Sibiului, apoi încercăm și noi câțiva pași.

  GUUMY BEAR- foarte fain e dansul acesta, copiii îl adoră.

RITM ȘI COORDONARE- GEORGES BIZET- iată o idee a unei colege din țară AICI.. 

Natalia Rotaru, mulțumesc!

   - și o muzicogramă aici.

CÂNTECE -

 GĂINUȘA CEA MOȚATĂ    GHIOCELUL   

 GHIOCELUL ȘI BUBURUZA

 Le-a plăcut foarte mult Ghiocelul și buburuza. După ce am învățat cântecul, au desenat momentul preferat.

GIMNASTICĂ- Le voi citi despre Nadia Comăneci, din Nesupusele. 

 

NICOLAE GRIGORESCU - Nu am o carte potrivită pentru copii despre marele pictor, dar am găsit-o pe Oana. Vorbeste cu mult patos despre pictorii români. Iată aici despre Grigorescu. Voi urmări cu copiii filmulețul ei, apoi vom admira câteva picturi.

Le-a plăcut mult să caute pe harta României la litera Ț, săptămâna trecută, vom căuta și denumiri cu litera G.

GHIRLANDE de primăvară- GHIOCEI ȘI GĂRGĂRIȚE.

 jocul AICI

Fise de citire, de lucru Aici

Voi ce idei aveți pentru litera G? 
Vă doresc mult succes!
                IlonaComentarii