Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Litera G - Ghirlanda cu ghiocei- clasa pregatitoare

Joc de formare a cuvintelor prin ordonarea silabelor.

Pentru litera G am pregătit o ghirlandă cu ghiocei.Copiii vor primi părțile unui ghiocel, vor aranja petalele pentru a forma floarea, vor lipi căpăcelul verde, apoi o vor atașa pe ghirlandă.
 Petalele le-am făcut decupând multiplu o petală desenată. E mai rapid și mai usor.
  

Ghirlanda se face usor. Am desenat pe un carton verde o spirală, apoi am decupat pe linie și gata.
Astfel vom obține un element pentru decorul clasei și vom exersa citirea cuvintelor care conțin litera G.
Cuvinte ce pot fi folosite:
GUTUIE, GĂINĂ,GULIE,GAURĂ,PINGUIN,PAPAGAL, AGRAFĂ, LEGUMĂ,URAGAN, NEGURĂ, REGULĂ, CATALOG, GRĂDINĂ, GRINDINĂ, INOROG, FAGURE, EGRETĂ, TIGAIE, GULIE, GAIȚĂ, DIALOG, GARDIAN, GRĂDINAR, GRĂNICER, GAROAFĂ, GOGOȘAR, GOGOAȘĂ.

Un alt joc poate fi cu gărgărite. Pe gărgărițe se scriu cuvinte. Se folosesc 3 ghirlande sau  aceleași ghirlande cu ghiocei. Fiecare ghirlandă adunând gărgărițele cu un anumit număr de silabe sau copiii scriind nr silabelor sub cuvânt.Găsești gărgărițele aici.


Mult succes și inspirație vă doresc!
Ilona

Comentarii