Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Adunarea și scăderea cu 4-wordart

 
Repetăm adunarea și scăderea cu 4. Voi proiecta pe tablă wordart-ul și vom da din mână în mână mouse-ul wireless. (apoi folosim dezinfectantul) Fiecare copil își va alege un exercițiu și îl va rezolva. Exercițiul selectat se rotește și se mărește. Astăzi am citit cu ajutorul unei văcuțe wordart. Copiilor le-a plăcut foarte mult. Găsești ideea aici.

Vom lipi și în caiete fișa. Fiecare copil își va selecta 8 exerciții diferite. Le va scrie și le va rezolva.

Descarcă fișa de lipit  aici.

Găsești fișa interactivă aici.

 

Comentarii