Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Litera V - fișă de citire - wordart

 

Mi-am amintit ce mult îndrăgeau copiii mei, din seria trecută, WORDART-UL. Am realizat pentru litera V o fișă simpatică. Copiii vor primi fișa și o vor lipi în caiete. La tablă voi proiecta fișa jucăușă.
Sigur îi vor încânta cuvintele care se măresc și ”dansează”.

Descarcă fișa de aici  (o imagine pe pagină). sau aici (4 imagini pe pagină)

Atașez link-ul spre fișa interactivă. Dacă dați clik pe cuvânt, se va mări și mișca.


Mult succes!

Comentarii

  1. Felicitări pentru fișa deosebită pe care ați realizat-o ! Multumim !

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu