Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Cartea cu Apolodor - Clubul de lectura

 

Cartea cu Apolodor, de Gelu Naum
Clubul de lectură 
Cartea lunii ianuarie 


Prima carte din anul 2024 este "Cartea cu Apolodor" scrisă de Gelu Naum. Am ales cartea pentru că la comunicare studiem un fragment, iar la științe am învățat în această unitate despre Polul Sud și Polul Nord. Am studiat și o cărticică despre Emil Racoviță,

iar  în noiembrie am citit "Pinguinii domnului Popper", găsiti AICI ce activități și proiecte am realizat.
Proiectul pentru această carte a constat în realizarea unui poster cu planiglobul și marcarea locurilor prin care a ajuns Apolodor.
Copiii au lucrat în echipă, si-au adnotat cartea cu notițe adezive în timpul cititului, apoi au realizat "Călătoria lui Apolodor".


Alte resurse despre Apolodor sau pinguini:


puzzle cu Apolodor;

Comentarii