Alfabet cu albinute - Clasa albinutelor

   ALFABET CU ALBINUȚE-LITERE MARI DE TIPAR    Clasa albinuțelor Alfabet potrivit pentru clasa albinuțelor- Se pot decupa literele și se formează mesaje ce pot fi afișate pe tablă sau pe panouri cu diverse ocazii.       Planse cu literele mari de tipar pentru afisare.        Descărcați fișierul de  aici  .       Mult succes!                Ilona

Cartea cu Apolodor - Clubul de lectura

 

Cartea cu Apolodor, de Gelu Naum
Clubul de lectură 
Cartea lunii ianuarie 


Prima carte din anul 2024 este "Cartea cu Apolodor" scrisă de Gelu Naum. Am ales cartea pentru că la comunicare studiem un fragment, iar la științe am învățat în această unitate despre Polul Sud și Polul Nord. Am studiat și o cărticică despre Emil Racoviță,

iar  în noiembrie am citit "Pinguinii domnului Popper", găsiti AICI ce activități și proiecte am realizat.
Proiectul pentru această carte a constat în realizarea unui poster cu planiglobul și marcarea locurilor prin care a ajuns Apolodor.
Copiii au lucrat în echipă, si-au adnotat cartea cu notițe adezive în timpul cititului, apoi au realizat "Călătoria lui Apolodor".


Alte resurse despre Apolodor sau pinguini:


puzzle cu Apolodor;

Comentarii