SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Numere naturale de la 0 la 1000-recapitulare prin joc

 


Pentru recapitularea numerelor naturale 0-1000 am pregătit 4 jocuri pe care le voi folosi la lecție.

1. Ne vom juca mai întâi cu zarurile - Copiii vor lucra câte 2, 3, vor primi 3 zaruri cu cifre. Vor da pe rând cu zarurile. Cel care a dat cu zarul va forma un număr de 3 cifre din cele aflate pe zaruri. Apoi vor scrie pe caiet, în fișa lipită: numărul cu cifre, numărul cu litere, dacă este par sau impar,  predecesorul și succesorul, aproximarea la sute, aproximarea la zeci, răsturnatul, descompunerea în sumă de sute, zeci și unități.

2. ”Găsește numărul!” Căutăm numere formate din 3 cifre.

Elevii sunt împărțiți în echipe, pe tablă se proiectează fișa.
    Fiecare echipă primește cartonașe colorate pe care sunt scrise cele 4 cifre sau piese de rummy cu aceste cifre pe ele.
    Cartonașele îi vor ajuta pe copii să descopere mai ușor numerele și să arate numerele formate.

3.  Joc ”Sus-jos! ”

     Fiecare copil scrie pe un cartonaș un număr de 3 cifre, la alegere. Trebuie să se ridice în picioare, în funcție de cerințele formulate de învățător și de caracteristicile numărului scris. Fișele 3 și 4 sunt pentru învățător doar.

4. Joc ”Ce știi despre mine?”

    Se scriu pe tablă sau pe niște cartonașe următoarele numere:
100, 999, 102, 111, 103, 987, 986,
123, 400, 378, 593, 777, 404.
     Copiii sunt provocați să spună ce știu despre numere.Puteți descărca materialele de AICI.
Mult succes și inspirație!
                 Ilona


Comentarii