Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

ALFABETUL PUZZLE - Litere puzzle

 

ALFABETUL PUZZLE

LITERE PUZZLE

         Alfabetul puzzle conține literele mari de tipar. Literele au imagini și linii pe care trebuie tăiat pentru a deveni un puzzle.
          Poate fi o activitate individuală. Fiecare copil primește litera, o decupează, taie bucățile, apoi o reasamblează, o lipește pe un suport, o colorează. Coloratul poate fi și primul pas, lipitul poate fi opțional.
         
   
Sau poate fi o activitate de echipă. Copiii primesc 2,3 litere. 
1. Decupează, amestecă parțile.
2. Separă bucățile pe litere, cu ajutorul sunetului inițial al denumirii imaginilor.
3. Asamblează literele.
(Opțional literele pot fi colorate și lipite.)

Puteți descărca materialul de AICI.

Mult succes!
        Ilona

Comentarii