Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

ALFABETUL PUZZLE - Litere puzzle

 

ALFABETUL PUZZLE

LITERE PUZZLE

         Alfabetul puzzle conține literele mari de tipar. Literele au imagini și linii pe care trebuie tăiat pentru a deveni un puzzle.
          Poate fi o activitate individuală. Fiecare copil primește litera, o decupează, taie bucățile, apoi o reasamblează, o lipește pe un suport, o colorează. Coloratul poate fi și primul pas, lipitul poate fi opțional.
         
   
Sau poate fi o activitate de echipă. Copiii primesc 2,3 litere. 
1. Decupează, amestecă parțile.
2. Separă bucățile pe litere, cu ajutorul sunetului inițial al denumirii imaginilor.
3. Asamblează literele.
(Opțional literele pot fi colorate și lipite.)

Puteți descărca materialul de AICI.

Mult succes!
        Ilona

Comentarii