Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Alfabetul- Bratari cu litere si imagini-clasa pregatitoare

Brățări cu litere și imagini


         O activitate potrivită pentru clasa pregătitoare sau clasa I. Copiilor le place să meșterească, brățările vor fi pe placul lor. Acestea conțin litere și imagini ale căror denumiri încep cu sunetul corespunzător literelor.

          Sunt ușor de confecționat:

1. Se printează modelul de AICI (7 brățări cu acceași literă pe o pagină)  

                                      sau de aici (mai multe litere pe o pagină).

2. Se decupează pe linie pentru a separa brățările.

3. Se colorează literele și imaginile.

4. Se potrivește pe mână și se lipește.

    Este o lucrare ușoară. Poate fi confecționată în completarea orelor de comunicare sau la AVAP.

     Poate fi și o activitate de vacanță pentru actualizarea literelor învățate la pregătitoare.

     Mult succes!

              Ilona 

Comentarii