SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Adunarea si scaderea cu trecere peste ordin, 0-20 - joc Eu am/ Cine are?


Adunarea și scăderea cu trecere peste ordin
”Eu am .../ Cine are...?”
Jocuri pentru consolidarea calculelor până la 20

       Suntem la adunarea și scăderea până la 100. Am realizat jocurile pentru a exersa calculele până la 20. E nevoie de mult exercițiu până la 20, pentru a fi mai bine cu numere mai mari. Copiii au înțeles algoritmul de calcul, dar pentru a fi mai rapizi, exersăm mereu.
      Jocurile conțin între 24 și 26 de cartonașe, pentru că rezultatele se repetă, este indicat ca ultimul cartonaș, cel cu STOP!, să îl tineți dv. Dacă îl are un copil, poate întrerupe jocul prea devreme și nu apucă toți copiii să participe.


 

Comentarii