Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Litera R - cuvinte, propoziții ...de toamnă

 Litera R și ... toamna
Formare de cuvinte și propoziții, transcriere

    Pentru litera R ne vom folosi de frunze pentru a forma cuvinte. Vom lucra în echipă, fiecare echipă primeste 6,7 frunze pe care sunt scrise silabe. Provocarea este să găsească și să transcrie cât mai multe cuvinte care conțin litera ”r” și se pot forma cu silabele primite. Bonus: Frunze pe care sunt scrise cuvinte care trebuie ordonate într-o propoziție.

 

   Silabe folosite:

Echipa 1: ma, re, ui, mi, ra, ma - cuvinte posibile: mare, uimire, rama, marama, rare mirare; 

Echipa 2: me, re, u, ni, nu, ar, ur - mere, unire, numere, arme, urme;

Echipa 3: ra, re, mi, ner, u, mu - rare, mirare, miner, urare, mure, mura;

Echipa 4: IAR, NA, MA, RI, RA, I - iarna, Marina, RANA, RIMA, MARA, IRINA;

Echipa 5: AR, ME, MA, RI, NAR, UR, AN - arme, marinar, urme, urma, Marian;

Echipa 6: ra, mu, ra, re, a, u - ramura, mure, rare, are, urare, mura.

Propoziții: Irina are un ren.   Ariana ia mura mare.

Mult succes!

   Ilona


Comentarii