Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera R - cuvinte, propoziții ...de toamnă

 Litera R și ... toamna
Formare de cuvinte și propoziții, transcriere

    Pentru litera R ne vom folosi de frunze pentru a forma cuvinte. Vom lucra în echipă, fiecare echipă primeste 6,7 frunze pe care sunt scrise silabe. Provocarea este să găsească și să transcrie cât mai multe cuvinte care conțin litera ”r” și se pot forma cu silabele primite. Bonus: Frunze pe care sunt scrise cuvinte care trebuie ordonate într-o propoziție.

 

   Silabe folosite:

Echipa 1: ma, re, ui, mi, ra, ma - cuvinte posibile: mare, uimire, rama, marama, rare mirare; 

Echipa 2: me, re, u, ni, nu, ar, ur - mere, unire, numere, arme, urme;

Echipa 3: ra, re, mi, ner, u, mu - rare, mirare, miner, urare, mure, mura;

Echipa 4: IAR, NA, MA, RI, RA, I - iarna, Marina, RANA, RIMA, MARA, IRINA;

Echipa 5: AR, ME, MA, RI, NAR, UR, AN - arme, marinar, urme, urma, Marian;

Echipa 6: ra, mu, ra, re, a, u - ramura, mure, rare, are, urare, mura.

Propoziții: Irina are un ren.   Ariana ia mura mare.

Mult succes!

   Ilona


Comentarii