SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Litera R - cuvinte, propoziții ...de toamnă

 Litera R și ... toamna
Formare de cuvinte și propoziții, transcriere

    Pentru litera R ne vom folosi de frunze pentru a forma cuvinte. Vom lucra în echipă, fiecare echipă primeste 6,7 frunze pe care sunt scrise silabe. Provocarea este să găsească și să transcrie cât mai multe cuvinte care conțin litera ”r” și se pot forma cu silabele primite. Bonus: Frunze pe care sunt scrise cuvinte care trebuie ordonate într-o propoziție.

 

   Silabe folosite:

Echipa 1: ma, re, ui, mi, ra, ma - cuvinte posibile: mare, uimire, rama, marama, rare mirare; 

Echipa 2: me, re, u, ni, nu, ar, ur - mere, unire, numere, arme, urme;

Echipa 3: ra, re, mi, ner, u, mu - rare, mirare, miner, urare, mure, mura;

Echipa 4: IAR, NA, MA, RI, RA, I - iarna, Marina, RANA, RIMA, MARA, IRINA;

Echipa 5: AR, ME, MA, RI, NAR, UR, AN - arme, marinar, urme, urma, Marian;

Echipa 6: ra, mu, ra, re, a, u - ramura, mure, rare, are, urare, mura.

Propoziții: Irina are un ren.   Ariana ia mura mare.

Mult succes!

   Ilona


Comentarii