Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera R - cuvinte, propoziții ...de toamnă

 Litera R și ... toamna
Formare de cuvinte și propoziții, transcriere

    Pentru litera R ne vom folosi de frunze pentru a forma cuvinte. Vom lucra în echipă, fiecare echipă primeste 6,7 frunze pe care sunt scrise silabe. Provocarea este să găsească și să transcrie cât mai multe cuvinte care conțin litera ”r” și se pot forma cu silabele primite. Bonus: Frunze pe care sunt scrise cuvinte care trebuie ordonate într-o propoziție.

 

   Silabe folosite:

Echipa 1: ma, re, ui, mi, ra, ma - cuvinte posibile: mare, uimire, rama, marama, rare mirare; 

Echipa 2: me, re, u, ni, nu, ar, ur - mere, unire, numere, arme, urme;

Echipa 3: ra, re, mi, ner, u, mu - rare, mirare, miner, urare, mure, mura;

Echipa 4: IAR, NA, MA, RI, RA, I - iarna, Marina, RANA, RIMA, MARA, IRINA;

Echipa 5: AR, ME, MA, RI, NAR, UR, AN - arme, marinar, urme, urma, Marian;

Echipa 6: ra, mu, ra, re, a, u - ramura, mure, rare, are, urare, mura.

Propoziții: Irina are un ren.   Ariana ia mura mare.

Mult succes!

   Ilona


Comentarii