Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Litera T - jocuri sunete, silabe- Trenul cu sunete/ Tricouri întinse la soare

Trenul sunetelor- Sunetul ”t”

    Un exercițiu pentru depistarea sunetului ”t” în cuvinte. Materialul conține jetoane cu imagini care conțin sunetul ”t” și un tren care are vagoane pentru cele 3 poziții ale sunetului ”t”. Locomotiva și vagoanele sunt și blockposter din 4 coli, poate vă doriți un tren mare. Cel mai simplu ar fi să îl desenați pe tablă.

   Descarcă materialele:

   Jocul poate avea și alte reguli: Câte sunete ”t” sunt în denumirile imaginilor (1 sau 2), realizarea schemei grafice pentru anumite denumiri, câte silabe au cuvintele, introducerea cuvintelor în enunțuri.

   

  O altă variantă a jocului - Tricouri întinse la soare

    Materialul conține jetoane sub formă de tricou, pe fiecare este o imagine a cărei denumire îl conține pe ”t”. Regulile jocului pot fi cele de mai sus. Se desenează pe tablă 3 sfori sau mai atractiv ar fi să lipiți 3 sfori pe tablă și tricourile să fie prinse cu clești mici de rufe.
Sunt 2 mărimi de tricouri. In funcție de câte coli colorate doriți să folosiți, printați materialul dorit.
    

Descarcă materialele:

              Cam așa ar arăta tricourile pe sfoară. (Imaginea este de la un joc despre numerație.)          Mult succes!
                        Ilona


 

Comentarii