Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Stegulețe pentru prima zi de școală

 

Surprize pentru copii - prima zi de scoală

      Fiecare elev găsește pe băncuță o surpriză de la învățător. Un steguleț colorat, cu un mesaj care îi amintește că a crescut, că pășește într-o nouă clasă, îl va bucura. Va flutura cu voioșie stegulețul, arătându-le tuturor că este elev. 
     Stegulețele se fac foarte ușor: Se printează modelul de steguleț ales, se decupează, se îndoaie și se lipește pe o frigăruie mai lungă sau pe un pai de suc. 
     Materialul cuprinde mai multe forme și mărimi de stegulețe.

Descarcă stegulețele de aici

     Dacă vrei coronițe cu mesajul ”Sunt elev în ....!”, găsești aici.

     Să aveți spor! 
               Ilona

Comentarii

Trimiteți un comentariu