Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Mesaj codificat pentru prima zi de școală (2)

     


Pentru clasele a III-a și a IV-a - surpriză pentru prima zi de școală

       Materialul conține un mesaj codificat cu CODUL MORSE. Cred că va fi o provocare interesantă și nu foarte ușoară. Copiii curioși sigur vor căuta informații despre acest cod. 

     Puteți plusa cu o temă, în prima săptămână, să scrie cu acest cod un mesaj pentru cel mai bun prieten/ pentru colegul de bancă sau pentru doamna învățătoare. Mesajele pot fi expuse pentru turul galeriei. Îi puteți provoca să scrie regulile clasei cu CODUL MORSE sau orice altceva. Puteți face un joc- un copil transmite un cuvânt simplu bătând codul MORSE, ceilalți îl transcriu și descifrează cuvântul.  Eu cred că le va face plăcere o astfel de temă. 

     Pentru literele Ă și Ș am inventat eu simboluri. 

  Descarcă materialul de aici: mesaj codificat

     Mult succes!

           Ilona

Comentarii