Pliante literele Ă, Î , Â - CLASA PREGĂTITOARE

  Pliante litere Ă, Î, Â CLASA PREGĂTITOARE Pliante pentru literele Ă-pălărie                                     Î-înghețată și împărat                                     Â-câine Dacă nu știți cum să îndoiți pentru ca jumătățile să se îmbine perfect, intrați la prima postare despre pliante,  AICI  am explicat pașii îndoirii. Descarcă pliantele cu literele ă, î, â de  AICI. Sper să vă fie de folos! Spor și succes!          Ilona

Litera Ț - Încurcătura țestoaselor - joc T-Ț

 

     Țestoasele TITI și ȚIȚI sunt prietene bune. Țicu, un țestos năstrușnic, le-a făcut o farsă. Le-a amestecat ouăle și cele două țestoase sunt în mare încurcătură, nu știu care sunt ouăle fiecăreia. 
     Pentru a le ajuta,  dragi copii, trebuie să depistați ouăle care conțin cuvinte ce pot fi transformate în alte cuvinte, prin adăugarea virguliței la litera t. Astfel T va deveni Ț și veți sti că acelea sunt ale țestoasei ȚIȚI, ouăle care conțin cuvinte ce nu au sens dacă îl transformăm pe T în Ț, sunt ale țestoasei TITI. 
     Mult succes!

     Jocul se desfășoară la tablă. Copiii aleg un ou, citesc cuvântul, îl introduc într-o propoziție. Apoi îl citesc folosind Ț în locul lui T. Dacă noul cuvânt are sens, adaugă virgulița și îl pun în cuibul țestoasei ȚIȚI. Apoi formulează o nouă propoziție.
    Ouăle care, prin transformare, nu au sens sunt puse în cuibul lui TITI.

Fișa pentru copii 

Jocul poate fi descărcat de AICI.

Voi ce jocuri faceți la litera Ț?

Mult succes și insirație!

           Ilona


Comentarii