Citim cu wordart - literele L si S

    Fișe interactive de citire pentru literele L și S    La rugămintea unei colege, le-am realizat pentru clasa pregătitoare. Ordinea literelor este de la auxiliarul Editurii Sinapsis. Le adaug și pe acestea la colecția fișelor animate WORDART. Copiii mei au fost încântați de ele.       Link spre fișa interactivă aici:  liliac                                                        stea     Spor și succes vă doresc!

Litera Ț - Încurcătura țestoaselor - joc T-Ț

 

     Țestoasele TITI și ȚIȚI sunt prietene bune. Țicu, un țestos năstrușnic, le-a făcut o farsă. Le-a amestecat ouăle și cele două țestoase sunt în mare încurcătură, nu știu care sunt ouăle fiecăreia. 
     Pentru a le ajuta,  dragi copii, trebuie să depistați ouăle care conțin cuvinte ce pot fi transformate în alte cuvinte, prin adăugarea virguliței la litera t. Astfel T va deveni Ț și veți sti că acelea sunt ale țestoasei ȚIȚI, ouăle care conțin cuvinte ce nu au sens dacă îl transformăm pe T în Ț, sunt ale țestoasei TITI. 
     Mult succes!

     Jocul se desfășoară la tablă. Copiii aleg un ou, citesc cuvântul, îl introduc într-o propoziție. Apoi îl citesc folosind Ț în locul lui T. Dacă noul cuvânt are sens, adaugă virgulița și îl pun în cuibul țestoasei ȚIȚI. Apoi formulează o nouă propoziție.
    Ouăle care, prin transformare, nu au sens sunt puse în cuibul lui TITI.

Fișa pentru copii 

Jocul poate fi descărcat de AICI.

Voi ce jocuri faceți la litera Ț?

Mult succes și insirație!

           Ilona


Comentarii