Alfabet cu albinute - Clasa albinutelor

   ALFABET CU ALBINUȚE-LITERE MARI DE TIPAR    Clasa albinuțelor Alfabet potrivit pentru clasa albinuțelor- Se pot decupa literele și se formează mesaje ce pot fi afișate pe tablă sau pe panouri cu diverse ocazii.       Planse cu literele mari de tipar pentru afisare.        Descărcați fișierul de  aici  .       Mult succes!                Ilona

Litera Ț - Încurcătura țestoaselor - joc T-Ț

 

     Țestoasele TITI și ȚIȚI sunt prietene bune. Țicu, un țestos năstrușnic, le-a făcut o farsă. Le-a amestecat ouăle și cele două țestoase sunt în mare încurcătură, nu știu care sunt ouăle fiecăreia. 
     Pentru a le ajuta,  dragi copii, trebuie să depistați ouăle care conțin cuvinte ce pot fi transformate în alte cuvinte, prin adăugarea virguliței la litera t. Astfel T va deveni Ț și veți sti că acelea sunt ale țestoasei ȚIȚI, ouăle care conțin cuvinte ce nu au sens dacă îl transformăm pe T în Ț, sunt ale țestoasei TITI. 
     Mult succes!

     Jocul se desfășoară la tablă. Copiii aleg un ou, citesc cuvântul, îl introduc într-o propoziție. Apoi îl citesc folosind Ț în locul lui T. Dacă noul cuvânt are sens, adaugă virgulița și îl pun în cuibul țestoasei ȚIȚI. Apoi formulează o nouă propoziție.
    Ouăle care, prin transformare, nu au sens sunt puse în cuibul lui TITI.

Fișa pentru copii 

Jocul poate fi descărcat de AICI.

Voi ce jocuri faceți la litera Ț?

Mult succes și insirație!

           Ilona


Comentarii