Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Litera B - fisa de citire, fise de lucru

Aventura continuă cu LITERA B. Suntem mai buni, mai rapizi și foarte mândri de realizările noastre.
Pentru săptămâna lui B- câteva materiale:
👄FIȘĂ DE CITIRE  diferențiată
        
😇 FIȘĂ DE LUCRU - exerciții pentru verificarea citirii conștiente.

👀CAREU PENTRU CĂUTARE DE CUVINTE

👍REBUS
 Îi voi provoca să-și citească singuri definițiile.💥

💙FIȘĂ DE LUCRU - cuvinte, propoziții

😊 Fișă pentru o activitate independentă
 
Materialele se pot descărca de AICI.

👬 FIȘĂ pentru discriminarea literelor b-d. 

  descarcă

Pentru discriminarea literelor b și d găsiți câteva materiale din anii trecuti aici.

Mult succes și inspirație!

                   Ilona

😊😊😊

 

Comentarii