Alfabet cu buburuze - litere mari de tipar

Alfabet cu buburuze - Clasa buburuzelor Litere ce pot fi decupate si folosite pentru scrierea unor mesaje mari cu diverse ocazii. Set de planse cu buburuze Descarca materialele de  AICI . Mult succes!           Ilona

Litera D - idei, activități

Activitățile de săptămâna aceasta sunt inspirate de litera D:

💙 Lucrăm cu DOPURI - conturarea literelor, cifrelor, numărare, mulțimi...

💚DECOR de primăvară -  o să ne inspirăm pentru decorul geamurilor de aici. Simplu și frumos. Vom începe și o lucrare colectivă. Vom afișa panoul pe holul școlii (e un panou uriaș). Îi vom invita pe toți colegii din școală să participe la realizarea decorului.

💖DARTS - Astăzi ne-am antrenat, de mâine începe campionatul. Avem un joc pentru copii, cu scai.

💛DOMINO- nu avem unul încă, dar este pe drum, mâine vineeee! Am comandat de la emag, au o ofertă bună. 9,88 lei, (cu genius, nu plătesc nici transport). Găsești oferta aici emag. Sper să arate bine și să le fie pe plac copiilor.
 💜 Am urmărit astăzi 2 materiale despre DINOZAURI. Găsiți pe youtube multe.

Fisa aici - fisa   multiple

💓Mâine vom discuta despre DELFINI și vom viziona câteva clipuri de la DELFINARIU.
 💚Avem în vizor și  DELTA DUNĂRII - Vom explora cu Apolodor. Editura Artur are în ofertă cartea pentru clubul de lectură.

💙La MM vom învăța un DANS popular și un cântec despre primăvară. Ne vom acompania cu un fel de tamburină confecționată din dopuri de fier. O să fie o nebunie.😂😂😂
 ( Le am de la seria trecută.)

😊 Un DINOZAUR de la krokotak -îl găsești aici.

😍 Ne vor încânta  Placido Domingo și Angela Gheorghiu.

Cam așa m-am gândit eu. Dacă ai alte idei, lasă un comentariu. Mi-ar face plăcere să-mi spui cum integrezi litera D .

Despre litera D alte materiale aici:  fise de lucru       wordart

1. In echipe cautam pe hartă localitati care incep cu litera D apoi cu ajutorul Google Maps cautam diferite variante de deplasare.
    In 24.02 vom povesti despre Dragobete si ma voi folosi de materiale de la Twinkle.
    Documentare: Delfin, Dinozauri, Delta Dunari
    Desene Disney
    Propun parintilor sa realizeze un desert si sa ne trimita poze/filmulete (am procedat asa si la vulcan si a fost tare apreciata activitatea).

Ma inspir mult de la dvs. :)
    Multumesc mult!

RăspundețiȘtergere
  2. Daa, ce interesant! Am uitat de Dragobete, mulțumesc, îl bag pe listă. E tare faina și ideea cu google maps, o foloseam des la clasă a IV-a, seria trecută. Mulțumesc pentru idei! Succes!

RăspundețiȘtergere