Romania mea - carte despre tara noastra

ROMÂNIA MEA - CARTE DESPRE ȚARA NOASTRĂ       O carte care poate fi realizată în preajma Zilei României. Este un proiect potrivit școlarilor mai măricei, clasele a III-a - a IV-a. Paginile trebuie completate cu informații despre România, pot fi decorate cu cele trei culori ale drapelului nostru, apoi decupate pe conturul hărții. Cotorul poate fi lipit sau perforat și legat cu un șnur tricolor.     Este o idee mai veche, când România a împlinit 100 de ani, am realizat cu 100 de elevi din ciclul primar, o carte cu 100 de pagini despre România. Am expus paginile pe holul școlii, copiii au fost mândri de munca lor, expoziția a fost foarte apreciată. Am refăcut cartea, are mai puține pagini și sintetizează câteva idei de atunci.  Găsiți cartea  aici.   Iată câteva pagini:  

Litera D - fise de lucru - clasa pregatitoare

 

 Litera D este următoarea pe listă. Pe lângă ceea ce ne oferă auxiliarele, vom lucra câteva fișe. 
👍REBUS  

👀CAREU pentru căutarea cuvintelor  

👄FIȘĂ DE CITIRE   

💚FIȘĂ DE LUCRU  

💥FIȘĂ WORDART  pentru transcrierea unor cuvinte.

😊 Descarcă toate fișele de aici .
 
 Mult succes!

              Ilona

Comentarii