- Solicitați un link
- Alte aplicații
Pentru reactualizarea cunoștințelor am pregătit un joc cu alune (la comunicare avem textul ”Cioc,cioc,cioc!”). Povestea va fi că trebuie să o ajutăm pe veveriță, care a rămas fără provizii în mijlocul iernii, să-și umple iar scorbura.
Elevii vor alege câte 1 sau 2 alune, vor calcula exercițiul, cu sau fără material concret, vor compara cu 5 și vor alege coșul potrivit. Este un exercițiu-joc antrenant. Pe lângă antrenamentul matematic, educă atenția și răbdarea. Trebuie să fie atenți la exercițiul colegului de la tablă, să-l calculeze și ei în bancă pentru a stabili dacă a rezolvat corect sau nu și trebuie să-și aștepte rândul pentru a ieși la tablă.
Eu am ales să fac doar 3 coșuri, dar se pot desena pe tablă coșuri sau copăcei pentru fiecare rezultat (2-8).
Găsiți materialul aici.
Mult succes!
Comentarii
Multumim. Foarte interesante și captivante! Felicitări!
RăspundețiȘtergereCu mult drag! Vă mulțumesc pentru aprecieri! Mă bucur că vă sunt de folos!
ȘtergereMulțumim! Foarte utile și atractive!
RăspundețiȘtergereCu drag! Ma bucur ca va plac!
Ștergere