Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

O cărticică despre IARNĂ

 Carte OM DE ZĂPADĂ 

    Iarna nu vrea să ne aducă zăpadă! Asta mă întristează. Nu e iarnă dacă nu ninge! Of! 😌           
   Cred că de aceea m-am gândit la un proiect mai vechi, care se potrivește perfect în această perioadă.       Este vorba de CĂRTICICA despre IARNĂ. O carte sub forma unui om de zăpadă, cerințele vizează mai multe discipline, este potrivită pentru clasele II-IV. 

Iată câteva pagini:
  Copiii mei, din seria trecută, au realizat-o cu mare plăcere. Dacă vă place, să aveți mult spor!

Poți să descarci materialul de aici carte IARNA

Cărți despre celelalte anotimpuri


Alte cărticele

Comentarii

Trimiteți un comentariu