Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

GEOMETRIE - REBUS

Elemente de geometrie 


      V-am mai povestit cât este de ușor să faci rebusuri pe site-ul didactic.ro . Vă propun astăzi un rebus potrivit pentru recapitularea notiunilor de geometrie învățate în clasa a IV-a. Cuprinde aproape toate noțiuile despre figurile geometrice, începând de la dreaptă, până la perimetru și arie.
      Rebusul poate fi printat și dat ca fișă, dar poate fi rezolvat și on-line.

Pentru a rezolva on-line, intrați aici. rebus

Pentru a printa găsiți aici  descarcă rebus   sau direct de pe didactic  printați .

Mult succes!

Comentarii