Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

SUBSTANTIVUL- word cloudCurcubeul substantivelor- Norişor de cuvinte

Orice exerciţiu  va fi foarte atractiv prezentat aşa.  Copiii îl vor lucra cu plăcere. 
Am făcut 2 exerciţii pentru substantiv. 
Pentru a face astfel de norişori de cuvinte trebuie folosită aplicaţia WORD ART. E gratuită şi o găsiţi tastând pe google. Vă faceţi un cont şi tot ceea ce lucraţi se salvează în acel cont. Sunt paşi simpli şi te ghidează aplicaţia.
1. WORDS- tastezi cuvintele dorite
2. SHAPES-alegi forma în care vrei să apară cuvintele.
3. FONTS- alegi ce scris doreşti, unele nu au diacritice
4. LAYOUT- alegi sensul în care sunt scrise cuvintele şi densitatea lor în formă
5. STYLE- alegi culorile scrisului şi intensitatea culorii. Tot aici dacă vrei să danseze cuvintele, bifează ZOOM şi ROTATE.
6 VISUALIZE- vezi cum a ieşit.
Dacă e ok salvezi. Poţi modifica orice, poţi adăuga cuvinte, e uşor, trebuie doar să ai poftă de joacă.
Poţi descărca imaginea ca JPG.
Pentru mai multe informaţii sau mai multe aplicaţii fă-ţi un cont pe indreptardigital.ro,iar dacă ai ocazia să faci cursurile lor, DU-TE! Sunt adevărate!

Să revenim la exerciţiile despre substantiv.
Îmi place foarte mult că  pot proiecta pe tablă şi cuvintele "dansează", după cum spun copiii mei,  dacă pui cursorul pe un cuvânt, acesta se mişcă şi se măreşte.

Iată imaginea pentru identificarea substantivelor- Piramida substantivelor şi un link către piramida interactivă.
Fişa o poţi descărca de AICI.

Curcubeul substantivelor- numărul substantivelorComentarii