Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

SUBSTANTIVUL- word cloudCurcubeul substantivelor- Norişor de cuvinte

Orice exerciţiu  va fi foarte atractiv prezentat aşa.  Copiii îl vor lucra cu plăcere. 
Am făcut 2 exerciţii pentru substantiv. 
Pentru a face astfel de norişori de cuvinte trebuie folosită aplicaţia WORD ART. E gratuită şi o găsiţi tastând pe google. Vă faceţi un cont şi tot ceea ce lucraţi se salvează în acel cont. Sunt paşi simpli şi te ghidează aplicaţia.
1. WORDS- tastezi cuvintele dorite
2. SHAPES-alegi forma în care vrei să apară cuvintele.
3. FONTS- alegi ce scris doreşti, unele nu au diacritice
4. LAYOUT- alegi sensul în care sunt scrise cuvintele şi densitatea lor în formă
5. STYLE- alegi culorile scrisului şi intensitatea culorii. Tot aici dacă vrei să danseze cuvintele, bifează ZOOM şi ROTATE.
6 VISUALIZE- vezi cum a ieşit.
Dacă e ok salvezi. Poţi modifica orice, poţi adăuga cuvinte, e uşor, trebuie doar să ai poftă de joacă.
Poţi descărca imaginea ca JPG.
Pentru mai multe informaţii sau mai multe aplicaţii fă-ţi un cont pe indreptardigital.ro,iar dacă ai ocazia să faci cursurile lor, DU-TE! Sunt adevărate!

Să revenim la exerciţiile despre substantiv.
Îmi place foarte mult că  pot proiecta pe tablă şi cuvintele "dansează", după cum spun copiii mei,  dacă pui cursorul pe un cuvânt, acesta se mişcă şi se măreşte.

Iată imaginea pentru identificarea substantivelor- Piramida substantivelor şi un link către piramida interactivă.
Fişa o poţi descărca de AICI.

Curcubeul substantivelor- numărul substantivelorComentarii