Litera U - idei, activități

  Vă propun o listă cu idei și resurse pentru litera M. Multe dintre ele le-am folosit în clasa pregătitoare. Clasa I nu e atât de ofertantă cu timpul, deja simt că alerg printre litere. Of!  😊Coronițe cu literele u și U, cu imagini sau o coroniță cu ursuleț. Pot fi printate pe coli colorate sau pot fi făcute pe foi albe și copiii să le coloreze.  Descarcă  coronita U    coronita U-urs 😊Brățări cu litera U și imagini.   descarca 😊Surprize de pus pe băncuțe- un jeleu ursuleț și o umbreluță de pus în pahar. 😊Propuneți copiilor să aducă obiecte care încep cu U. Numărați obiectele, comparați-le, găsiți asemănări, deosebiri, analizați denumirea lor - sunete, silabe, alcătuiți enunțuri, faceți jocuri de rol, vorbiți despre rolul lor. 😊Provocați-i să găsească răspunsul la câteva ghicitori. Iată câteva exemple: În cojoc întors pe dos Mormăind morocănos, Umblă pustnic prin pădure După miere, după mure. (ursul) Eu pe orișicine Întâmpin când vine. Când pleacă afară, Eu îl petrec iară. (ușa)

Substantivul jocuri - 2


JOCURI pentru SUBSTANTIV
1. Familia substantivelor- Cartonaşele trebuie grupate, se numeşte familia fiecărei grupe2. Repară sacii- joc despre nr. substantivelor- pune peticul potrivit3. Trenul substantivelor- joc cu mişcare, cântec şi voie bună. Urcă în tren doar cei care câştigă biletul.4. Colierul magic- joc despre genul substantivelor- decupare, sortare, lipire.


Descarcă materialele de aici


Alte jocuri pentru substantiv poţi găsi aici.


Lapbook substantiv aici.

Comentarii

Trimiteți un comentariu