Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Matematica prin joc!


         Matematica poate fi DISTRACTIVĂ        Vrei să lucrezi puţină matematică în vacanţă? Iată o nouă provocare: O fisă distractivă cu adunarea până la 20, cu trecere peste ordin. 
        Într-un careu trebuie colorate rezultatele exercițiilor date. Copiilor mei le-a plăcut! 
Poţi descărca fişa de aici.
        Spor! Şi......stai pe aici! Mai am multe idei!  


Comentarii