Inmultire-tabla inmultirii-fise-jocuri-înmulțire clasa a II-a

 TABLA ÎNMULȚIRII Inmultirea numerelor naturale 0-100 Exerciții înmultire. Jocuri inmultire. Fișe de lucru inmultire Pentru consolidarea înmulțirii am realiat câteva materiale. Acestea pot fi descărcate accesând link-ul de la sfârșitul postării. 😊fișe de lucru pentru înțelegerea înmultirii   😊Exersarea înmulțirii - după codul culorilor 😊Exersarea înmultirii și a limbajului matematic- pliante cu inmultirea 😊motivarea elevilor pentru învățare - pașaportul înmulțirii  Mai multe despre pasaport aici: https://www.aventurilascoala.ro/2019/08/tinutul-vrajit-al-inmultirii-si.html 😊jocuri cu tabla inmultirii       Găsești fișele, jocurile, pasaportul, etc aici:  inmultire-fise-jocuri  -descarca 😊Alte idei despre înmultire:  joc-eu am-cine are bradul impodobit-clasa a III-a joc-ghiceste cine sunt decor-inmultiri de toamna joc-trenuletul matematic      Noi jucăm și ”Autobuzul”, ”Lovește musca”, ”Scărița”, ”Spune primul!-cu zaruri sau carti de joc”. Cand o să am timp, voi explica despre fiec

Tabla înmulțirii- jocuri

 Suntem în clasa a II-a, am învățat înmulțirea până la 4 și vreau să consolidam puțin prin joc.

Jocul 1 - Trenul matematic

Se împart copiilor jetoane cu factorii corespunzători produselor: 12, 16, 18, 20, 24. (Am ales aceste produse pentru că  pot avea mai multe vagoane)

Se aleg 5 copii-locomotive care primesc jetoanele cu produsele. 

Când se dă startul, locomotivele trebuie să-și găsească vagoanele corespunzătoare cât mai rapid. 


Jocul 2 - "Cine sunt eu?"

Jetoanele se așază într-un teanc, astfel încât, 3 câte 3, să fie o înmulțire-2 factori și produsul. De exemplu: 2, 4 și 8. Produsul trebuie evidentiat, astfel copiii să  știe că reprezinta rezultatul. Eu le-am făcut produselor un chenar și am ales aceeași culoare pentru toate jetoanele  cu produse. 

Copiii vin câte 3 la tablă.  Fiecare ia un jeton și îl așază în coroana de pe cap fără să vadă numărul. Uitându-se la numerele colegilor, trebuie să spună fiecare ce număr este pe jetonul lui.
Copiilor le-a plăcut și s-au au prins repede regulile.

Coroanele sunt făcute din carton colorat. La spate am capsat un elastic de bani, astfel se așază bine pe capul fiecărui copil.


Joc 3 - Constructorii/Înghețata 

Copiii au realizat aceste jocuri, cu ajutorul jetoanele se construiesc blocurile sau înghețata. Jetoanele reprezinta fiecare înmulțire: prin adunare repetată, prin desen, produsul.

Voi ce jocuri jucati la matematică?
Succes și inspirație vă doresc!
Ilona

Comentarii