Alfabet cu buburuze - litere mari de tipar

Alfabet cu buburuze - Clasa buburuzelor Litere ce pot fi decupate si folosite pentru scrierea unor mesaje mari cu diverse ocazii. Set de planse cu buburuze Descarca materialele de  AICI . Mult succes!           Ilona

Despre carte - ciorchine

ciorchine mare fișa

Inspirată de un material despre carte, văzut mai demult la dna Kapus Elvira, căreia îi mulțumesc pentru inspirație, am realizat un ciorchine despre carte.

Elevii vor lucra în echipă, fiecare echipă primește o ”boabă” pe care o completează cu idei despre carte:

Ce este cartea? De cine este realizată? Unde găsim cărți? Cum este cartea? Ce fel poate fi?  Care sunt părțile componente? ...

După ce fiecare echipă își prezintă ideile, colegii pot aduce completări, apoi se realizează ciorchinele pe tablă.

Sau se poate lucra pe fișă, fiecare elev își completează fișa proprie, se discută apoi despre completările făcute.

Dacă vă place ideea, puteți descărca materialul pentru lucrul în echipă de AICI.

Sau fișa de AICI.

Mult succes și inspirație!