Fracții - Roata fracțiilor

Roata fracțiilor         Un material despre reprezentarea fracțiilor când întregul este un cerc. Se poate lipi ca un glob sau pe caiet. Fiecare cerc se îndoaie pe jumatate si se lipesc jumătățile una peste alta. La sfarsit se lipeste pe caiet sau se formeazo o sfera. Materialul are 2 dimensiuni.        Dimensiunea mare a materialului poate fi plastifiată si folosită la tablă, fiecare cerc individual.            descarca  materiale despre fracții   roata fractiilor, lapbook, mindmap, exercitii amuzante, joc ”eu am/cine are”.      Mult succes!  

Regulile clasei - ciorchine

Ciorchinele cu regulile clasei

            Vă povesteam în postarea anterioară despre tema aleasă pentru decorul clasei, iată și regulile ”de toamnă”.  Întotdeauna avem  regulile afișate, în primele zile de școală ni le reamintim, le discutăm și revenim la ele de câte ori este necesar. Ciorchinele regulilor este un poster simplu de confecționat.
😊 Se printează modelul pe foi colorate.
😊 Se decupează boabele și frunzele. Poți trasa câteva umbre pe boabe, asta am învățat dintr-o postare a Emei - emalascoala.ro


😊Se asamblează ciorchinele.
😊Și gata, e numai bun de afișat și folosit.

        Descarcă materialul de AICI. 

      Sper să vă fie de folos ideea. Vă doresc să aveti doar copii cuminți! Mult succes!
                                                              Ilona


 

Comentarii

Trimiteți un comentariu