Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Litera O- idei, materiale

 Litera O  -jocuri, fise de lucru, materiale😊Joc pentru depistarea sunetului ”o”

”Omida jucăușă” decarca - joc cu imagini

”Omida jucausă”descarca - joc cuvinte, propozitii

”Cățelul mâncăcios” descarcă -joc cu imagini

”Catelul mancacios” descarca - joc cuvinte

Alte materiale;

Litera O - puzzle și imagini de colorat 

O de colorat

litera O puzzle


Litera O - coronita -descarca

Litera O- bratara -descarca

Fise de lucru - fisa 1

                        fisa 2

                        fisa 3

Fișă de citire - ordinea literelor de la Sinapsis- descarcă.Sper să vă fie de folos! Mult succes!

Ilona

Comentarii