Litera B - Buburuze buclucașe - joc poziția sunetului

Buburuze în bucluc  - un joc pentru depistarea sunetului ”b” și poziției lui în cuvânt.            Un joc de primăvară, copiii pot afla că și buburuza este vestitorul primăverii, alături de ghiocel și rândunică. Puteți asculta cântecelul Ghiocelul și buburuza, foarte frumos, puteți spune ghicitori despre primăvară sau alte activități legate de mica insectă.            Jocul îi provoacă pe copii să ajute cele 3 buburuze să își găsească bulinele. Pe buline sunt imagini ale căror denumiri conțin sunetul ”b”. În funcție de poziția sunetului, se alege buburuza corespunzătoare.           Documentul conține buburuze pe foi A4 și buline mai mici-merg foarte bine pentru a fi rezolvate în echipă și buburuze poster pe 2 foi A4 și buline mai mari.           Dacă vreți să ajutați buburuzele, puteți descărca documentele de aici:       buburuza mare 1             buburuza mare 2       buburuza mare 3       buline mari 1       buline mari 2       buburuza mică 1       buburuza mica 2       buburuza

Sărbătorim 100 de zile de scoala - clasa I - idei de activități, resurse

 

Sărbătorirea celor 100 de zile de școală la clasa I

  Anul acesta am sărbătorit 100 de zile de școală în timpul Școlii altfel. A fost o zi frumoasă, copiii s-au bucurat de fiecare activitate și au participat cu plăcere.
Am reușit să facem majoritatea activităților stabilite în plan și să ne atingem obiectivele urmărite.
Iată, pe scurt, ceea ce ne-am propus:

   😊 Încheierea proiectului 100 de provocări în 100 de zile de școală 
😊Proiect colaborativ - Poveste din capace
😊Jocuri concurs cu numărul 100
         😊Castelul din 100 de emoții
         😊100 de numere buclucașe
         😊Calculează rapid!
         😊Construiește-l pe 100
         😊Fazan din 100 de cuvinte

😊Alte activități:
      😊De câte ori sari în 100 de secunde?
      😊Coronița cu 100 de zile de școală
      😊Peretele celor 100 de mesaje pozitiveMai multe despre activități și resursele folosite găsiți AICI. 

Dacă aveți și alte idei, lăsați un mesaj. Mi-ar plăcea să aflu cum sărbătoriți la clasele dv. 
Un share e binevenit oricând. Mulțumesc!

Vă doresc o primăvară frumoasă, cu inspirație și multe reușite! 
                            Ilona
       

Comentarii