Stegulețe cu litere - decor pentru serbare

  Stegulete cu litere Banner pentru serbarea abecedarului -decor       Pentru serbarea de sfârșit de an, ca banner poți folosi stegulețele cu litere. Sunt ușor și ieftin de realizat.  Documentul conține litere pentru a putea scrie: 1. SERBAREA ABECEDARULUI 2. PARADA LITERELOR      Realizare: Se printează pe coli colorate, se decupează pe contur, se lipește sau capsează pe o sfoară.  Stegulețele vor fi un decor colorat și vesel. Descarcă steguletele. Spor și succes!      Ilona

Pățania lui Zdreanță-vocabular-joc sinonimie

Joc de sinonimie-Pățania lui Zdreanță-vocabular

      Pentru textul”Pățania lui Zdreanță” am pregătit un joc pentru consolidarea cuvintelor noi. Le-am explicat, am formulat enunțuri, pentru unele dintre ele am folosit imagini , găsiți prezentarea aici
     Cu jocul pregătit vom consolida cu ajutorul sinonimelor. 
    Îl avem deja pe Zdreanță mare, de la jocul cu matematica de aici, ne mai trebuie doar ouăle și oasele cu cuvinte. Le găsiți aici.  
     Zdreanță poster - 
     Cum ne vom juca? Voi afișa pe tablă câinele și ouăle, copiii trebuie să îi dea lui Zdreanță osul potrivit fiecărui ou. Astfel Zdreanță va învăța că nu trebuie să mai fure ouăle și copiii că un nărav poate avea dezvăț.

        Mult succes și inspirație!
                                    Ilona

       


 

Comentarii