SCOALA ALTFEL ...iarna

 SCOALA ALTFEL 18-22 decembrie 2023   Vom avea școala altfel în ultima săptămână a modulului 3. Am gândit un plan simplu, cu activități care se pot desfășura în sala de clasă, cu minimum de materiale. Activitățile se concentrează pe sărbătorirea Crăciunului, recunoștință, fapte bune și iarnă. Planul este convertit în pdf, linkurile sunt active. Iată planul: Pentru detalieri pe zile și linkuri necesare, descărcati planul de  AICI.   Mult succes!

Pățania lui Zdreanță-vocabular-joc sinonimie

Joc de sinonimie-Pățania lui Zdreanță-vocabular

      Pentru textul”Pățania lui Zdreanță” am pregătit un joc pentru consolidarea cuvintelor noi. Le-am explicat, am formulat enunțuri, pentru unele dintre ele am folosit imagini , găsiți prezentarea aici
     Cu jocul pregătit vom consolida cu ajutorul sinonimelor. 
    Îl avem deja pe Zdreanță mare, de la jocul cu matematica de aici, ne mai trebuie doar ouăle și oasele cu cuvinte. Le găsiți aici.  
     Zdreanță poster - 
     Cum ne vom juca? Voi afișa pe tablă câinele și ouăle, copiii trebuie să îi dea lui Zdreanță osul potrivit fiecărui ou. Astfel Zdreanță va învăța că nu trebuie să mai fure ouăle și copiii că un nărav poate avea dezvăț.

        Mult succes și inspirație!
                                    Ilona

       


 

Comentarii